usg jamy brzusznej osoby dorosłej

Brilliant Care - Twój ekspert w endokrynologii™


Zadzwoń do rejestracji Umów wizytę przez MyDr Umów wizytę przez ZL


Czym jest badanie USG?

Badanie ultrasonograficzne (USG) to badanie obrazowe opierające się na komputerowej analizie fal akustycznych wysokiej częstotliwości, odbitych od tkanek, wcześniej wyemitowanych przez przykładaną do ciała głowicę. Ludzkie ucho nie może usłyszeć fal utradźwiękowych. W zastosowanym natężeniu mają one zdolność do przenikania komórek organizmu bez wywoływania skutków ubocznych (w porównaniu na przykład do badania rentgenowskiego). Za pomocą ultrasonografii uzyskuje się obraz, dzięki któremu można ocenić wielkość, kształt i położenie narządu, jego strukturę.


Dlaczego wykonuje się badanie USG jamy brzusznej?

Badanie USG jamy brzusznej jest jedną z najmniej inwazyjnych metod diagnostycznych, która znajduje zastosowanie w poszukiwaniu przyczyn bólu/dyskomfortu w jamie brzusznej, zażółcenia powłok skóry, przewlekłego śwądu skóry, celem wyjaśnienia przyczyny nieprawidłowych wyników badań lub profilaktycznie. Należy uznać, że badanie USG jamy brzusznej obecnie jest standardowym badaniem, w czasie którego można zdiagnozować między innymi: nieobjawową kamicę pęcherzyka żółciowego, zmiany w wątrobie, zmiany w śledzionie, trzustce, kamicę nerek, wapnicę nerek, guzy nadnerczy, stłuszczenie wątroby i inne. USG jamy brzusznej szęsto stanowi punkt wyjścia do pogłebienia diagnostyki. Wynik tego badania może ukierunkować dalsze celowane badania jak np. celowaną tomografię komputerową albo rezonansu magnetyczny jamy brzusznej.Przygotowanie do badania:
  • badanie wykonać na czczo, to znaczy przez 6 h wcześniej nie jeść, nie pić, nie żuć gumy i nie palić papierosów

    na 3 dni przed badaniem stosować symetikon (np. Espumisan) 3x dziennie po 3 kapsułki, o ile nie ma do tego przeciwwskazań; jeżeli badanie wykonywane jest południem lub wieczorem - to przyjąć poranną lub południową dawkę symetikonu

    na badanie stawić się z pełnym pęcherzem moczowym
Centrum Medyczne Brilliant Care

Inżynierska 39B, 53-228 Wrocław

NIP: 8943176001 REGON: 52036259700019 KRS: 0000930669

tel. +48 71 8808 666 e-mail: 

Copyright © 2021-2022 Brilliant Care sp. z o.o.  · All Rights Reserved · Brilliant Care